Thursday, April 26, 2018

Ірина Головко: Не допустити повторення Чорнобильської трагедії/ Iryna Golovko, Ecodiya - about Chernobyl disaster

Експерт з питань атомної енергетики Ірина Головко, ГО Екодія:

Зараз ми, на жаль, ще дуже далекі, щоб сказати, що питання Чорнобиля закрите. Всі пам'ятають, як в листопаді 2016 урочисто насунули цю арку, новий безпечний конфайнмент [герметичне покриття] на зруйнований 4-й енергоблок. Але це був лише перший крок.

Основна мета цієї арки — створити умови і дати час, щоб можна було приступити до ліквідації наслідків, а саме до розбору старого саркофага і завалів. І далі нас чекає дуже недешева робота з розбору конструкцій цього саркофага.

Термін експлуатації цього саркофага був 30 років. Його трохи подовжили до 2023 року. Тобто у нас є п'ять років, щоб його розібрати. Але ситуація склалася так, що конкретних проектів як це зробити ще немає. Також немає і конкретно виділеного фінансування на ці завдання.

стаття

* * *
Майже всі блоки атомних електростанцій в Україні в найближчі роки вичерпають свій термін експлуатації. Незважаючи на це, їх продовжать використовувати, оскільки альтернативних джерел енергії у країни немає.

Ми зараз маємо чотири працюючі атомні електростанції (Чорнобильська не працює). Це 15 атомних енергоблоків. Вони всі були побудовані за радянських часів. Деякі були добудовані при Україні, але на 90% побудовані за часів СРСР. У них є свій термін експлуатації — 30 років.

До 2020 року закінчується термін експлуатації 12 атомних енергоблоків з 15.

Кожен блок має свій термін експлуатації. Найстаріші енергоблоки — на Рівненській АЕС. Там термін експлуатації для двох блоків закінчився ще в 2010-11 роках. На Південноукраїнській АЕС термін експлуатації закінчився в 2013 році.

Абсолютно безпечною не є жодна атомна електростанція. Вибух або аварія з будь-яким масштабом наслідків може статися на будь-якому реакторі світу, України зокрема.

стаття

* * *
Інтерв’ю на «8 каналі»

Ірина Головко, керівник відділу енергетики, Центр екологічних ініціатив «Екодія»:Фактично, все, що зараз робиться в Чорнобилі, в Фукусімі – це перший раз в істориї, коли люди намагаються подолати наслідки таких масштабних катастроф. Адже радіоактивність – це дуже специфічній вид небезпеки: ми його не можемо відчути, побачити, зрозуміти наслідки, особливо довгострокові. Немає готових технічніх рішень – що робити з цими матеріалами, як з ними поводитись.

Україна на рівні держави не приділяє достатньо уваги вирішенню цих проблем – це не пріоритетні питання, і, відповідно, недостатньо фінансування. Арку [над 4-м енергоблоком] будували на кошти міжнародної спільноти.

Відсутність людини стала позтивним фактором – популяції диких тварин [в зоні відчуження] виросли. Але не можна говорити про те, що радіація не має негативного впливу на тварин. Науковці, які спостерігають цих тварин протягом приблизно 15 років, відмічають різного роду мутації, які впливають на строк життя тварин. Наприклад, у таких тварин зменшений розмір мозку, або є різні асиметрії в частинах тіла, що впливає на якість та строк життя.

Іноземні колеги, які побували в Чорнобильській зоні, мають головне питання: Як таке можливо, що країна, яка пережила й досі переживає наслідки найбільшої ядерної катастрофи в історії людства, – як ми досі продовжуємо використовувати атомну енергетику? Чому так мало ведеться розмов про те, що потрібно поступово відмовлятися від атомної енергії? Тим більше, що такі кроки робляться багатьма країнами, які так само мають атомну енергетику й досить сильно залежать від неї.

* * *

12 квітня активісти Екодії провели акцію протесту в зоні відчуження - проти подальшої роботи 15 діючих атомних реакторів в Україні та будівництва нових.

стаття

* * *
Ірина Головко:

Небезпека атомних станцій – це ризик аварій із викидами радіоактивних речовин (як це вже ставалось на ЧАЕС та Фукусімі), утворення та накопичення великих обсягів радіоактивних відходів та споживання великої кількості води для охолодження реакторів в умовах все більш посушливих років.

• Альтернативою атомній енергетиці є відновлювана енергетика, в першу чергу, вітрова та сонячна. Технології відновлюваної енергетики за останні десятиріччя розвинулись настільки, що вже легко конкурують із атомною.

• Такі «ядерні» країни, як Китай, Бразилія, Німеччина, Великобританія, Індія, Японія, Мексика, Нідерланди, Іспанія – вже в 2016 виробляли більше електроенергії з відновлювальних джерел (без гідроенергії), ніж на атомних станціях.

• Атомна енергетика пережила свій розквіт у 1980-ті роки, і зараз ми бачимо кінець «атомної ери». Нові реактори практично не будуються. Є всього кілька країн, де відбувається будівництво, але це проекти, які розпочаті давно, або є наслідком бажання політиків мати ядерні реактори з політичних причин.
Політичні причини мати ядерні реактори – це, наприклад, бажання створити власний замкнений ядерний цикл для виробництва ядерної зброї (у відпрацьованому паливі АЕС накопичується матеріал для виробництва “начинки” ядерної бомби). Власне для цього в першу чергу і будувалися у 70-80 роки всі атомні реактори у Європі та США, а електроенергія була просто побічним продуктом і прикриттям.

• За останні 10 років у країнах ЄС не підключили жодного нового реактора, не почали жодного нового будівництва, а кількість працюючих там реакторів зменшилась на 14% (на 21 реактор). Натомість там щороку успішно вводять в роботу десятки вітрових та сонячних електростанцій.
У світі лише 31 країна з близько 185 мають атомні реактори, і багато з них сьогодні згортають ядерні програми чи знижують залежність від них (Німеччина, Швейцарія, Італія, Франція, Швеція, Японія, Тайвань, тощо).

• Діючі АЕС дісталися Україні у спадок з радянських часів, і більшість з них уже старі. До 2020 року проектний термін роботи закінчиться для 80% діючих енергоблоків АЕС. Уряд прийняв рішення про продовження термінів роботи цих блоків АЕС ще на 10-20 років, але є сумніви наскільки це безпечно.

• Невирішеною залишається проблема безпечного захоронення небезпечних відходів, що утворюються в результаті роботи атомних станцій.

• В Україні навіть немає готових сховищ для проміжного (тимчасового) зберігання високоактивних відходів. Усе відпрацьоване ядерне паливо із трьох наших АЕС досі відправляється на зберігання та частково переробку до Російської Федерації.

В результаті переробки утворюються дуже високорадіоактивні відходи, їх закатують у бочки, і ці бочки мають повертатися для захоронення в Україну за планом уже в 2018 році. Але ж сховища для захоронення досі не збудували. Є лише проект такого сховища на комплексі «Вектор» у Чорнобильській зоні відчуження, але коштів на його спорудження ніхто не виділяє.

• Також, не відкладається достатньо коштів на ліквідацію АЕС після того, як їх потрібно буде закрити. А те що відкладається, протягом десятиліть знецінюється на казначейських рахунках.

• Атомна енергетика України все ще залежна від РФ.

• Зараз почалися розмови про будівництво блоків №3 та 4 Хмельницької АЕС. Намагаючись знайти європейських партнерів, уряд звернувся до чеської компанії Skoda JS, яка вже давно є частиною російської ОМЗ (Об’єднані машинобудівні заводи). Тобто, ми знову втрачаємо час на проекти та рішення, які не ведуть нас до енергетичної незалежності.

• Наразі Україна, як ніколи, потребує радикальної зміни в енергетичному секторі.
Впроваждуються реформи, а старі радянські потужності, як у вугільній та і в атомній енергетиці, доживають свого віку, саме час для створення незалежного, сучасного та безпечного енергетичного сектору, з поступовою заміною старих ТЕС та АЕС на відновлювані джерела енергії.

стаття

* * *
UPD Из дневника Николая Работнова (1936 - 2006), физика-ядерщика, публициста, поэта:

29 апреля 1986. Вступление в век мирного атома, похоже, можно считать состоявшимся. В конце этой недели была настоящая, со взрывом реактора, авария на Чернобыльской АЭС. Наши не признавались пока «хвост» не достиг Скандинавии. Эвакуировано население в радиусе тридцати километров. По Киевским дорогам — и по шоссе, и по чугунке — радиационные шлюзы. Сегодня Асю, не долечившую в нашей терапии гастро-доуденит, досрочно выписали в числе всех прочих ходячих и положили первых двадцать человек из Чернобыля. Появились и первые эвакуированные — здесь у многих родственники. Станция полностью остановлена. Шум по всему миру. Приобретаем ценный опыт. Все министры и академики там.
источник

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...